Tarihçe

KARADOLAP SPOR KULÜBÜ: Tarihçe ve Tanıtım

İstanbul’da, Eyüp ilçesinin Alibeyköy semtinin Karadolap mahallesinde faaliyet gösteren, 1974 yılında ilk olarak Sayayokuşu adıyla kurulan Karadolap Spor Kulübü yeni ismine 2010 yılında kavuştu. 1950’lerde bir emekçi yaşam alanı olarak kuruluşu başlayan ve 1963’de mahalle statüsünü edinen Karadolap mahallesinin kurucuları ve sporcuları o dönemde bölgeye göç eden ailelerin konut ihtiyacı için de oldukça emek vermiş, toplumsal sorunların çözümü konusunda insiyatif almıştır. Bu yönüyle sadece bir spor kulübü olmakla kalmayıp, sosyal hedefleri de olan, tabandan gelen kişilerce demokratik bir şekilde yönetilen bir kurum olmuştur. 1980’lerdeki kesintiye uğrayan çalışmalar 1992 yılında dernek statüsü edinilmesiyle yeniden başlatılmıştır. 1997 sonrasında, gazeteci Metin Göktepe anısına düzenlenen turnuvalarla ivme kazanan çalışmalar, ekonomik imkansızlıklar nedeniyle çok fazla ilerleyememiştir. 2009 yılında, küllerinden yeniden doğan anka kuşu’nu kendisine arma olarak seçen ve yeniden yapılanan Kulüp çalışmalarını hızlandırmış, 2010’da Eyüp Belediyesi’nin yaptırdığı spor sahasının işletmesini kira sözleşmesiyle üstüne almıştır.

Karadolap Spor Kulübü yöneticileri ve üyeleri 2000’lerin ikinci yarısında Karadolap Mahallesinde yoksulların konut hakkını ellerinden alan kentsel dönüşüm süreçlerine ve yine mahallelerde önemli bir sorun teşkil eden yozlaşma ve uyuşturucuya karşı yürütülen kampanyaların destekçisi ve örgütleyicisi olmuşlardır.

Kulübün şu anki yönetimi, başkan Çayan Dursun ve yönetim kurulu üyeleri Celal Coşkun, Tuncay Yıldız, Özcan Özdil, Hakan Çanga, Şerif Öztürk, Ali Akarsu’dan oluşmaktadır. 2013 yılındaki faaliyetler arasında mahalledeki gençlerden yeni bir takım oluşturulması, kaynak sağlamak üzere düzenlenen dayanışma gecesi, Metin Göktepe Turnuvası ve çocuklara yönelik yaz okulu sayılabilir. Saha ve çevresi yine bu dönemde mahalledeki gençlerin ve kadınların sosyalleşebildikleri bir alan haline gelmiştir.

Kulüp kendi misyonunu; piyasalaştırılan ve endüstrileştirilen futbola karşı dayanışmayı öne çıkaran, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutan, zihinsel ve bedensel olarak geliştiren insan merkezli bir yaklaşım olarak tanımlamaktadır. Önümüzdeki dönemde Kulüp, mevcut liglerin işleyiş biçimine karşı bu yaklaşımı öne çıkaracak, yurtdışındaki örneklere benzeyen bir alternatif lig oluşturma çabasını gündemine almıştır. Kulüp dernek statüsünde olduğu için Türkiye’deki Dernekler Yasası’nın tanıdığı bütün haklardan (sosyal faaliyet, işletme kurma gibi) yararlanabilmektedir. 2010’dan beri de Türkiye Futbol Federasyonu üyesidir. Her yaş grubundan (7-19) takımın yanı sıra A Takımı ile Amatör 2. Ligde faaliyet göstermektedir.